Jesteś tutaj: Start / Muzyka / Chór Eligiusz

Chór Eligiusz

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
16 marca 2021

Czterogłosowy chór mieszany Eligiusz został powołany do życia w roku 1982 r. przez p. Romana Cholewę, jako kontynuacja zespołu śpiewaczego, który powstał w Świątnikach już w 1904 r. Pierwszym dyrygentem, który prowadził chór przez 20 lat, został śp. Marian Duliński, od 2002 r. funkcję tę pełni p. Lucjan Dmytrzak.

Od samego początku chór gromadził ludzi, którzy po prostu kochają śpiewać, a regularne próby nigdy nie były tylko obowiązkiem, ale i przyjemnością – spotkaniem z przyjaciółmi w wesołej, serdecznej atmosferze. Chór koncertował w kilkunastu miastach Polski: Warszawie, Gdańsku, Częstochowie, Zakopanem, Żywcu, Starym Sączu, Krynicy, Wadowicach, Olkuszu, w sanktuariach w krakowskich Łagiewnikach, Krzeszowie na Dolnym Śląsku i Kalwarii Zebrzydowskiej czy też w katedrze w Zamościu. Brał także udział konkursach i przeglądach chóralnych na szczeblu powiatowym i wojewódzkim m.in. w Myślenicach, Krzeszowicach, Niepołomicach, Czernej. W swojej historii ma także koncerty zagraniczne: we Francji, we Włoszech z audiencją u Ojca Świętego Jana Pawła II, Czechach oraz na Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Sakralnej na Ukrainie.

Jednak z największą przyjemnością chór zawsze śpiewał i śpiewa dla własnej publiczności, uświetniając uroczystości kościelne i świeckie w naszej Gminie. Od 2011 roku z powodzeniem propaguje formułę „Świątnickiej Lekcji Śpiewania” o różnorodnej tematyce, na której utwory wykonywane przez chór przeplatają się ze śpiewem zgromadzonej publiczności, co umożliwia wyświetlony tekst i fachowy akompaniament. Spotkania te są zawsze okazją do nauki czegoś nieznanego, lub przypomnienia zapomnianego repertuaru.

Ten krótki rys działalności chóru mówi też wiele o repertuarze, który musi być dopasowany do miejsca i okoliczności, dlatego znajdziemy w nim pieśni patriotyczne, muzykę religijną, kolędy, a także piosenki popularne i biesiadne. Na występach chóru usłyszeć można utwory światowej literatury chóralnej, a także liczne opracowania pieśni czy kolęd oraz całe kompozycje autorstwa p. Lucjana Dmytrzaka, pisane specjalnie dla Eligiusza. Większość repertuaru stanowią utwory a cappella, bez towarzyszenia instrumentalnego, ale ostatnio chór sięga coraz częściej do utworów lub opracowań z akompaniamentem. Cieszą też zawsze młode osoby – nawet te pojedyncze – które chcą śpiewać w tym wielopokoleniowym zespole.