Jesteś tutaj: Start / Teatr / Teatr po Latach

Teatr po Latach

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
16 marca 2021

Teatr po Latach to integracyjny pokoleniowo amatorski zespół pasjonatów sztuki teatralnej, potrafiących ze sceny wspólnie z publicznością śmiać się i wzruszać do łez. Jako grupa teatralna działa od początku października roku 2012 przy świątnickim Centrum Kultury. Jest zespołem integracyjnym pokoleniowo. Aktualnie liczy 17 osób w wieku od 10 do 80+ lat.

W dorobku ma blisko 300 występów, a ofercie repertuarowej 26 różnorodnych gatunkowo pozycji. Od klasyki scenicznej począwszy, przez widowiska patriotyczne oraz inspirowane twórczością Karola Wojtyły – św. Jana Pawła II, jak również folklorem, po kabaret literacki. Teatr wielokrotnie został uhonorowany najwyższymi nagrodami i miejscami na małopolskich oraz ogólnopolskich przeglądach, i festiwalach. Ma piękną kolekcję podziękowań, dyplomów i innych wyrazów uznania. Od roku 2014 z najwyższymi lokatami uczestniczy w kolejnych edycjach Festiwalu Papieskiego w Białym Dunajcu i od 2015 Ogólnopolskiego Przeglądu Teatralnego „Skrzydlaty Teatr” w Bieczu.

Zespół prezentował swoje spektakle w wielu miastach i miejscowościach, nie tylko Małopolski i jej stolicy Krakowie. Na deskach teatralnych, estradach i pod gołym niebem. Grupa ma w swej historii szczególne miejsca, w których występy wspomina ze łzą w oku. Są to: Instytut Historii Sztuki UJ (piwnica gotycka, dziedziniec), Akademia Sztuki Teatralnej, Nowohuckie Centrum Kultury, Krakowskie Forum Kultury, Teatr Łaźnia Nowa, Targi Seniora – EXPO Kraków, Tauron Arena, Rynek Główny i Mały Rynek, Dom Kultury Aleksandry, Dom Kultury Podgórza, Małopolskie Dni Seniora, Krakowska Lekcja Śpiewania pod Patronatem Prezydenta Miasta Krakowa, Powiatowe Dni Seniora w Więckowicach, wszystkie spotkania w DPS-ach i innych wiele. Teatr jest Laureatem Paszportu Patriotycznego „Myśmy wciąż do niepodległej szli”, wydanego z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i Nagrody Prezydenta Miasta Krakowa za spektakl „Seniorzy Krakowa w hołdzie Powstańcom Warszawskim”.

Grupa współpracuje z miejscowymi stowarzyszeniami i organizacjami. Jest członkiem SF Teatr Regionalny i Towarzystwa Przyjaciół Kultury Ludowej w Krakowie. W ramach ich działań bierze udział w korowodach, daje koncerty okolicznościowe. Członkowie zespołu to osoby wyjątkowe. Aktywnie uczestniczą w pracach związanych z przygotowaniami do występów – scenografia, kostiumy, rekwizyty, przejazdy i in. Pielęgnują wspólne tradycje np. „Wigilijka teatralna”, „Jajeczko”, różne ważne wydarzenia i rocznice. Pracują jako wolontariusze i działają charytatywnie.

Oprawę muzyczną spektakli przygotowuje Wojciech Knaś, także wokalista i aktor. Jest założycielem i administratorem strony Teatru na FB, która powstała 3 października 2015 r. Jest autorem oryginalnych cykli filmów na You Tube, w wyjątkowy sposób popularyzujących teorię muzyki oraz wprowadzających w arkana gry na gitarze. Od roku 2017 Bożena Maciaszek jest również administratorem strony TpL na FB; od tegoż roku zajmuje się choreografią i układami tanecznymi.

Nad całością działań Teatru po Latach czuwa niezmiennie Natalia Wojtala, autorka scenariuszy, adaptacji i opracowań. Jest reżyserem wszystkich spektakli.